علت گرم شدن رادیاتورها در فصل تابستان

پکیج دیواری نسل جدیدی از سیستم‌های گرمایشی در خانه‌ها است که با ورود خود عملا نیاز به طراحی موتورخانه برای اغلب خانه‌ها و حتی قرار دادن بخاری برای گرمای خانه و یا آبگرمکن برای گرم کردن آب مصرفی را بصورت یکجا پوشش داد. پکیج یک سیستم یکپارچه گرمایشی است که برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم گرمایش به کار گرفته می شود. قبلا در مقاله طرز کار پکیج نحوه کار پکیج مفصل توضیح داده شد.
یکی از مشکلات رایج مصرف کنندگان پکیج گرم نشدن رادیاتورها است که در این خصوص در مقاله علت گرم نشدن رادیاتورهای شوفاژ مفصل دلایل آن را توضیح دادیم. اما گاها این اتفاق هم می افتد که رادیاتورها در فصل تابستان گرم می‌شوند و بر خلاف تصور ما وارد عمل می‌شوند. در این مقاله دلایل گرم شدن سیستم گرمایشی یا همان رادیاتورها و یا شوفاژها را در تابستان با هم مرور می‌کنیم.

تعمیر پکیج در محل
دلیل گرم شدن رادیاتورها در تابستان

همانگونه که احتمالا در مقاله طرز کار پکیج مطالعه کردید پکیج نمی‌تواند هم زمان هر دو کار گرم کردن آب مصرفی و آب گرمایش را انجام دهد. به همین دلیل اولویت پکیج همواره آب گرم مصرفی است و هر بار در تابستان و یا زمستان که شیر آب مصرفی باز می‌شود بلافاصله گرمایش رادیاتورهای شوفاژ از کار می‌افتد.
پکیج شوفاژ دیواری دو حالته است. یعنی یک حالت زمستانه دارد و یک حالت تابستانه که احتمالا همه به خوبی می‌شناسید. با تعیین هر یک از این دو حالت پکیج باید متناسب با وضعیت تعیین شده عمل کند. به این صورت که در تابستان با باز شدن آب و تحریک فلوسوئیچ آب توسط برد مشعل روشن می‌شود و آب گرم مصرفی را تامین و بلافاصله با قطع جریان آب گرم شعله خاموش می‌شود.
اما در حالت زمستانه مدار گرمایش با استفاده از پمپ آب سیرکولاتور پکیج مرتبا آب را بصورت چرخشی در سیستم به منظور تامین دمای رادیاتورها در گردش در می‌آورد. اما همیشه این سیستم آماده است تا با باز شدن آب گرم مصرفی متوقف شود. این کار را سنسوریا شیربرقی انجام می‌دهد. در نتیجه آب برای آب گرم مصرفی اولویت دارد. دوباره با بسته شدن آب بلافاصله شیر برقی جریان سیرکولاتور و یا گرمایش پکیج را فعال می‌کند.

کلید تعیین وضعیت پکیج
برای این اتفاقات چندین فاکتور با هم کار می‌کنند. اما تنها چند دلیل می‌تواند باعث شود که مدار گرمایش در تابستان هم گرم باشد که در زیر توضیح داده می‌شود
پکیج در حالت تابستانه قرار نگرفته است
بخصوص افرادی که برای اولین بار از پکیج استفاده می‌کنند گاها با این مشکل مواجه می‌شوند و فراموش می‌کنند و یا نمی‌دانند که باید پکیج بر روی سیستم تابستانه تنظیم شود. این افراد عموما با بستن شیرهای رادیاتور سعی می‌کنند گرما را متوقف کنند. اما باید به یاد داشت که همه شیرها به خوبی آب‌بندی نمی‌کنند و ممکن است باعث گرم شدن رادیاتورها به دلیل عبور آب گرم شود.

وضعیت زمستانه پکیج
دکمه تابستانه و زمستانه خراب است
برد یک ابزار مکانیکی الکترونیکی هوشمند است. اما در هر صورت اطلاعاتی باعث می‌شود که به کار خود در وضعیتی ادامه دهد. هر گاه کلید تابستانه و زمستانه کثیف شده باشد و یا به هر دلیل مانند ضربه خوردن و یا از دست دادن دقت خود وضعیت را نتواند تغییر دهد باعث می‌شود که برد اطلاعات تازه‌ای برای تغییر حالت در نظر نگیرد.
یعنی با اینکه شما وضعیت را ظاهرا بر روی تابستانه قرار داده‌اید ولی اطلاعاتی که برد دریافت می‌کند اطلاعات وضعیت زمستانه است.
خراب شدن برد
اما گاهی هم خود برد دقت خود را از دست می‌دهد. به این صورت که با وجود اینکه پکیج در حالت تابستانه تنظیم شده و برد هم این اطلاعات را به خوبی دریافت می‌کند ولی باز هم به دلیل خرابی دقت برد عملیات زمستانه در حال انجام است. در این حالت پکیج درست مانند زمانی که بر روی حالت زمستانه تنظیم شده کار می‌کند.
البته در این حالت اغلب این اتفاق بصورت نسبی می‌افتد. یعنی گاهی رادیاتورها گرم می‌شوند و گاهی خیر.

برد پکیج شوفاژ دیواری
خرابی شیر سه طرفه
اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل گرم شدن رادیاتورهای شوفاژ در فصول گرم سال شیر سه طرفه است. این شیر در راس فعالیت تغییر حالت دستگاه قرار دارد. وقتی آب در حالت گرمایش قرار داشته باشد وضعیت شیر به سمت حالت گرمایش تغییر می‌کند و وقتی در حالت آب مصرفی قرار داد شیر تغییر حالت می‌دهد.
در تابستان این شیر سه راهه با فرمان شیربرقی آب از کار می‌افتد. اما در دو حالت ممکن است مشکل ساز شود. اول اینکه شیر سه راهه فرمان اشتباه دریافت کند و دوم اینکه شیر در بین حالت گیر کند.
شایع‌ترین دلیل گرم شدن رادیاتورها همین حالت دوم است. یعنی شیر در حالت بینابین گیر می‌کند. در این حالت هر چند آب گرم مصرفی تامین می‌شود ولی فشار لازم را هم ندارد و رادیاتورها هم گرم می‌شوند چراکه ورودی رادیاتورها کاملا مسدود نیست.

خرابی شیر برقی
گفتیم که با فرمان شیربرقی در خصوص باز شدن آب مصرفی شیر سه راهه تغییر وضعیت می‌دهد تا آب برای شیر مصرفی اولویت دهی شود. در این حالت اگر شیر سه راهه دستور درست را ندهد و یا دچار خطا شود باعث خواهد شد تا آب به جای اینکه برای آب مصرفی گرم شود برای رادیاتورها گرم شود.

شیر برقی پکیج
البته ممکن است خطاهای دیگری هم در فرآیند کاری پکیج شوفاژ دیواری باعث شود تا رادیاتورها گرم شوند. مانند اینکه آب گرم مصرفی از منطقه‌ای با آب رادیاتور‌ها یکی شده باشد. بنابراین همیشه از تعمیرکار پکیج حرفه‌ای در لحظه مواجه شدن با این مشکل کمک دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.